Společnost GEZE věnuje 100 000 EUR na projekt UNICEF na Pobřeží slonoviny.

Společnost GEZE tím pokračuje ve své tradici podpory udržitelných a sociálních projektů: letošní vánoční sponzorský dar od specialisty na dveře, okna a bezpečnostní prvky je určen na projekt UNICEF v oblasti vzdělávání a udržitelnosti v republice Pobřeží slonoviny. Společnost věnuje 100 000 EUR na výstavbu udržitelných a přátelských školních budov, které jsou postaveny z recyklovaného plastového odpadu v této západoafrické zemi. Společnost GEZE tak pokračuje v tradici podpory sociálních projektů v rámci vánoční kampaně, jejíž základem je koncept udržitelnosti.

Ochrana životního prostředí, vzdělávání a přátelské budovy: Společnost GEZE se angažuje v projektu výjimečné výstavby budov

Děti si hrají na hřišti své školy, která byla postavena z cihel z recyklovaných plastových lahví ve městě Sakassou, v centru Pobřeží slonoviny.

Děti si hrají na hřišti své školy, která byla postavena z cihel z recyklovaných plastových lahví ve městě Sakassou, v centru Pobřeží slonoviny. © UNICEF/UN0616769/Dejongh

1,6 miliónů dětí na Pobřeží slonoviny nenavštěvuje školu Tím mají jen malé šance na získání vzdělání Škol není zdaleka dostatek a těch pár tříd, které jsou k dispozici, je často úplně přeplněných, v každé třídě je až po 100 dětech. Kromě toho má Pobřeží slonoviny problém s odpadem a trpí extrémním znečištěním životního prostředí. Většina plastového odpadu končí na nezajištěných skládkách a znečišťuje životní prostředí dětí a jejich rodin. Lidé, kteří jsou trvale vystaveni těmto znečišťujícím látkám, trpí vážnými újmami na zdraví a dokonce smrtelnými nemocemi. 

Naše společnost se zaměřuje na realizaci přátelských a udržitelných budov. To je důvod, proč nám projekt UNICEF tak vyhovuje: Trojzvuk ochrany životního prostředí, vzdělávání a výstavby přátelských budov zapadá přesně do našich firemních zásad. Skvělý projekt, který my jako rodinná firma podporujeme z našeho plného přesvědčení.

Sandra Alber, Chief Officer Legal & Finance ve společnosti GEZE
Budova školy z cihel z plastových obalů v Yopougonu, předměstí města Abidžan na jihu Pobřeží slonoviny.

Budova školy z cihel z plastových obalů v Yopougonu, předměstí města Abidžan na jihu Pobřeží slonoviny. © UNICEF/UNI360067/Diarassouba

UNICEF vyvinul inovativní přístup k problému vzdělávání a problému odpadu na Pobřeží slonoviny. Od roku 2018 organizace staví udržitelné a cenově dostupné školní budovy z cihel vyrobených z recyklovatelného plastového odpadu. Cihly se vyrábí v místní továrně, jejíž výstavbu významně podpořil UNICEF. Odpadají tak dodatečné náklady a zdroje na dovoz cihel na Pobřeží slonoviny. Kromě toho se vytvořil trh s recyklací plastového odpadu, který poskytuje příjem zejména ženám v regionu. S cihlami z plastu, které se snadno montují, lze učebnu postavit během několika dnů. Recyklované materiály jsou cenově výhodné a přispívají na ochranu klimatu: Většina plastových obalů by se jinak spálila a produkovala by znečišťující látky, které jsou škodlivé pro klima a životní prostředí.